במה את בוחרת היום? החופש שלנו לבחור ואיך עושים את זה

כמה פעמים אתן מרגישות מותשות? המון מטלות יש לכן על הראש, משימות בעבודה שחייבים לסיים, עוגה ליום הולדת, למצוא פעילות לילדים, להכין ארוחת ערב למשפחה ביום שישי ועוד ועוד..אנחנו ״חייבות״ לעשות כל כך הרבה דברים, כל כך הרבה באחריותינו. ובסוף, אנחנו מותשות ולא תמיד מרגישות שהצלחנו לעמוד כראוי בשלל המשימות.אם מישהו יבוא ויגיד לכן,בחרתן..תבחרו, בואו נבחר, תסתכלו עליו מן הסתם בעין עקומה ותגידו, אין פה בחירה, אני חייבת! אני מוכרחה! האומנם? אולי אפשר לבחור? אותו דבר, או אחרת??
כשהגיעה אלי רוני, אישה בת 38, נשואה ואמא לשלושה ילדים, היא סיפרה כמה היא מותשת. ואין לה אנרגיה לכלום בחיים. היא ביקשה באימון, למצוא מחדש תשוקה לחיים, חיוניות ואנרגיה כדי להיות אישה ואמא שמחה יותר. חלק גדול מהעבודה היה בנושא האחריות והבחירה שלה בחיים. רוני הרגישה שדברים קורים לה מבלי שבחרה בהם, אלא כי ככה צריך. במהלך האימון עלו הרבה אמונות שחסמו אותה מלקחת אחריות עצמאית על בחירותיה. לדוגמא בתחום הזוגיות עם בעלה. רוני האמינה שלהיות אישה ״טובה״ בתוך זוגיות, זה אומר למשל שהיא צריכה לבשל לבעלה כל ערב. אמונה שהושרשה בה מילדות וקיבלה ביטוי מעשי כשהתחתנה בגיל צעיר. בשנים האחרונות, לרוני ולבעלה יש שלושה ילדים, שניהם עובדים במשרות בכירות, ועניין הבישול הפך למעיק ביותר. רוני מדווחת כי היא לא תמיד מספיקה, ומתי שכן, היא עושה את זה בחוסר חשק ועצבים ואז כועסת על בעלה שהיא חייבת לבשל לו.
כאשר הרחבנו את האמונה הזו, רוני התחילה לראות שאולי הבישול היומיומי שלה, אינו חלק שבלעדיו לא תהיה לה זוגיות טובה, וכי המחיר שהיא משלמת, הכעס והמרמור יוצרים בינה לבין בעלה מתחים מיותרים. כשהייתה מוכנה, אף פתחה את הנושא עם בעלה והתברר לה שהוא לא רואה בזה חשיבות גדולה ואין לו בעיה לאכול אוכל מוכן או מגוון אחר של מאכלים שקודם לא שקלה כשבישלה לו אוכל שונה מלילדים. הורדת המטלה הנ״ל, כל כך הקלה עליה והדבר יצר אנרגיות חדשות ותחושת שחרור שהשפיעה גם על מקומות אחרים בחיים.
סוגיות אחרות עלו ובחלקם החליטה רוני להשאיר המצב כפי שהוא, כיוון שלא רצתה לשלם את המחיר של בחירה אחרת.
כך למשל, כאשר בחנה את האפשרות הכנסת יום נוסף בו תהיה נוכחת אחה״צ עם הילדים, הבינה כי העומס שיווצר בעבודה, המחיר בהאטת מסלול קידומה, וכן העובדה כי בתוך תוכה, היא מעדיפה להיות שם מאשר להיות יום נוסף עם הילדים אחהצ, הביאו לבחירה להשאיר יומיים ארוכים בעבודה, ולא לשנות. הבחירה נעשתה תוך שהיא מודעת למחירים ומוכנה לשלמם. כך, תחושת האשמה שלה בנושא הילדים הופחתה. היא ראתה ב״מבט על״ את הזמן שהיא כן איתם, וכמה היא מוכנה להשקיע בהם אז, והדבר הביא להקלה משמעותית.
רעיון הבחירה באופן כללי אומר, כי האדם מכוון את עצמו, יוצר את עצמו, תוך שהוא פועל ביצירתיות ונע על בסיס ההחלטות שלו. התפיסה, הפירוש והרגש הם בחירה בין אפשרויות, והאדם אחראי על עצמו ועל חייו. למעשה בכל מציאות, קיים חופש הבחירה, וזאת בכפוף למגבלות ביולוגיות, פיזיולוגיות, קוסמיות וחברתיות. החיים הם למעשה סדרה אינסופית של בחירות.
גם אם נבחר באותו דבר בדיוק, נעשה זאת ממקום אחר וחדש. מקום בו אנחנו רוצות כי… ולא מוכרחות או חייבות.
השפה החדשה הזו, לא רק שמעלה את התחושה החיובית בחיים, אלא גם מעלה מודעות לגבי מה נכון לי, ועד כמה חיי הן באחריותי. החיים יהפכו למדוייקים יותר עבורך ותחושת הבחירה תעלה אנרגיות חיוביות חדשות בחייך.
אני שמחה שבחרת לקרוא את המאמר הזה. עכשיו, תבחרי לעצמך משהו אחד קטן בחיים שאת חייבת לעשות, נסי לבחון אותו ולגלות איך ומה את בוחרת לעשות, אותו דבר או אחרת. תתחילי ממקומות קטנים וקלים יחסית ליישום, ואחרי שתתאמני בהם, תעברי הלאה ותגלי עולם חדש של אפשרויות בחירה חדשות.

סגירת תפריט