״החיים שלך דבש, ממה את לא מרוצה?״ – המסע לחיפוש זהות באמצע החיים

״תעשי רק מה שאת אוהבת, רק מה שאת חושבת, שיהיה לך טוב..״ (מאיר גולדברג, ״מה שאת אוהבת״). לכאורה, ככה זה היום, מחנכים בנות צעירות שהן יכולות להשיג הכל. וזה באמת נכון. אנחנו יכולות. כל תחום לימודים שנרצה פתוח בפנינו, תחומי עיסוק לרוב.., משפחה, זוגיות, פנאי, מראה חיצוני מצודד, הכל אפשרי ?!? אבל מה באמת אנחנו רוצות? וכמה אנחנו רודפות אחרי מה שמצפים מאיתנו להשיג…?
נשים כיום מחונכות וגדלות לערכי השוויון, השאפתנות והמימוש העצמי. המהפכה הפמיניסטית המבורכת פתחה בפנינו הנשים, את האפשרות לעשות הכל, מה שרק נרצה. כתוצאה מכך, נשים רבות לומדות, ומפתחות קריירות מצליחות, מספקות ומתגמלות. מחקרים מראים כי ככל שהאישה מסופקת יותר בתחום הקריירה, כך לקראת גיל 40, פוחת הסיכוי שתחווה משבר של ממש, אך לעיתים קרובות, היא עדיין תחווה מה שנקרא ״מסע אמצע החיים לחיפוש זהות״.
המסע הזה, לעיתים יתחיל בגיל מאוחר יותר עם שינוי נסיבות חיים והצפה של תשוקות כמוסות.
עבור נשים אלו, גיל 40, אינו מסמל חיפוש אחר הנעורים שאבדו, אלא חיפוש אחר משהו גדול ומסעיר יותר בחייהם, משהו שיגדיל את ערכן העצמי בעיני עצמן. כיוון שאין הגדרה ברורה למה הן מחפשות, אין יעד מדוייק וכך נוצרת תחושת בלבול וחוסר מיקוד.
נשים רבות אשר פיתחו קריירות, לצד חיי משפחה והורות, מגלות בגילאים אלו, כי הזניחו בשנים האחרונות את פלח החברות. כך, למעשה הן לא מודעות כי נשים רבות מסביבן חוות תקופה דומה ומבלבלת והן יכולות להעזר אחת בשנייה, לצורך תמיכה והקשבה לכל הפחות.

חלק מהשאלות אשר עולות בתקופה זו לדוגמא הן:
מה לדעתי הייתי כבר צריכה להספיק לעשות עד כה בחיי?
האם יש משהו יותר חשוב ומספק שאני יכולה להתמקד בו כעת?
מה עוד אני רוצה בחיי?
איזו משאלה כמוסה יש בתוכי שהייתי רוצה להוציא החוצה?
איך אוכל לחיות חיים מספקים?

מעל לכל, חשוב לדעת ולקבל לגיטימציה לתקופת חיפוש זו. החברה מסביב עשויה להגיב בחוסר קבלה. ״חייך מלאים, נפלאים, מה יש לך להיות לא מאושרת..?״ אך החיפוש אחר התפתחות וצמיחה אישית הינו מטרת החיים וזה לגיטימי לחלוטין לומר פתאום באמצע החיים, ״אני לא יודעת מי אני!״. עדיף בהרבה לשאול שאלות ולחפש תשובות, מאשר לחיות חיים מנוונים.
לפעמים צריך לאבד את עצמך כדי למצוא את עצמך. מסע הגיבורה לרוב יתחיל בקול הפנימי הזה, שקורא לך לעשות משהו אחר וחדש. זה הקול שיקרא לך לצאת אל המסע. בשלב השני, יש להחליט האם לקבל את הקריאה הזו או להתעלם ממנה ולהמשיך כרגיל. התעלמות לפעמים תחריף את תחושת המשבר. קבלת הקריאה הפנימית הזו, תתחיל את היציאה מאזור הנוחות, לעבר אזור עם הרבה חוסר וודאות.המעבר מאזור הנוחות יעלה הרבה פחדים, חלקם פחדים ששומרים עלינו במשך שנים וכעת נגלה שהם מיותרים לנו. יש שיגיעו בתקופת בלבול ללא מיקוד לגבי מה השינוי שהן רוצות (זוגיות חדשה, עבודה חדשה, תחום עיסוק שונה לחלוטין, תיקון מערכות יחסים משפחתיות ועוד). לעומתן, יגיעו אלו שכבר ברור להם איזה פלח בחייהם לא עובד, ועליו ירצה להתמקד ולבדוק בדיוק מה יעבוד שם שלא נעשה קודם.
בתהליך אימון אישי, תהיי במרחב של בטחון, לומר את כל המשאלות הכמוסות שלך. יחד, נבחן, מה מהן את רוצה להגשים היום, ומה מתוך זה אפשרי להגשמה במציאות חייך. במשך השנים שכחת את העוצמות והחוזקות שלך, מה יש בך ששונה וייחודי מאחרות, ואיזה אפשרויות יש לך להשיג דברים חדשים. בעזרת יצירת חזון עתידי, תוכלי לבנות מטרות, אמיתיות, ריאליות, ברות השגה, כי איפה שאת לא מאמינה בעצמך, אני אראה לך שאת יכולה, ותוך כדי תנועה יעלה לך הבטחון לעשות את מה שנכון לך. תהליך האימון אינו תהליך רוחני, מנותק מציאות. להיפך, זה תהליך פרקטי, מאתגר ומובנה, שכמו במכון כושר, יחזק לך את השרירים שחלשים אצלך, ויהפוך אותך להיות ״את המשודרגת״.
בעזרת משימות ופעולות שתעשי משבוע לשבוע, האנרגיה שלך תעלה, וההצלחה תוביל להצלחה נוספת ולאומץ חדש שלא הכרת. במהלך המסע המרתק הזה, יתגלו אנשים שיאתגרו אותך כי ירצו שתישארי באותו המקום. אנשים בעבודה, חברים ומשפחה, לא תמיד ירגישו נוח אם תרצי לזוז למקום חדש ולא מוכר. מורידי אנרגיה ומכניסי הפחדים והספקות, יכנסו לפרופורציה נכונה בעזרת האימון, תוך שמצד שני, יהיו אלה שיעזרו ויתמכו בשינוי ויתנו אנרגיות להמשיך הלאה.
פעמים רבות, כאשר מתכננים ובוחנים מראש מה יעזור ומה עלול להכשיל, אפשר להגיע מוכנים יותר גם למקומות המאתגרים, ובכך להעלות את הסיכוי להצלחה ולשינוי. למשל, בנושא יחסים זוגיים, בעבודה על תגובות פחות כועסות, אם אני יודעת ומזהה מראש איפה בברור אני מגיבה בכעס שבדיעבד לא נראה מוצדק או חסר פרופורציות, אתכונן מראש למצבים אלה ואבחר תגובה אחרת, או אנסה להמנע מראש מסיטואציות מכשילות בתחילת הדרך. כך, לא אאבד שליטה על התהליך ואמשיך בהצלחה לעבר המטרה שלי. אם אצליח לעבור את האירועים המכשילים, תחושת המסוגלות שלי תעלה, והמוטיבציה להמשיך תעלה גם היא. התכנון והראייה מראש של המכשולים הינה קריטית להצלחה במטרה. באימון תחווי פעמים רבות את הצד המאתגר והמכין לבאות, ובעת הצורך בוחן מציאות שדרכו אשקף לך את כמה את בכיוון שהחלטת עליו. כשלונות, ירידה באנרגיה, גם הם חלק מתהליך של שינוי ואי אפשר להגיע ליעד בלי לעבור דרכם, כי הם חלק מהדרך, מהאומץ להיות בלתי מושלמת ולאהוב את עצמך גם במקומות האלו.
לאחר השלמת המסע, תרגישי כי הגעת למקום בו היית צריכה להיות. שם טוב לך, ויש לך את הכלים והמודעות להמשיך בדרך הזו. כדי לא לחזור למקום הקודם, נבדוק יחד באופן מודע מהם הדברים שיעזרו לך ברגעים שהאנרגיה יורדת ואת עומדת לחזור למוכר ולנוח.
נשים רבות באמצע החיים, עוברות את המסע שתארתי פה, ויוצאות ממנו למקום חדש ומרתק שהופך את המשך החיים למעניינים ומלאי תשוקה. לפעמים מדובר בשינוי של משהו קטן בחיים, ולפעמים מדובר בשינוי גדול שנראה אפילו בלתי אפשרי. יחד עם זאת, זהו חלק מהתפתחות וצמיחה אישית, שגורמת לנו להרגיש שאנחנו חיות את החיים שאנחנו רוצות לחיות.
בתהליך אימון אישי, מגיעים ביחד למיקוד ובהירות חדשה, בוחרים מטרות שרוצים להגשים, ובונים תוכנית עבודה מעשית להגשמה ויישום בחיים. הקבלה והלגיטימציה למסע הגיבורה, תוך כדי תמיכה צמודה, הקשבה ועזרה במיקוד, יוצרת סדר מחדש ומפנה מקום לרצונות האמיתיים, בתוך מסגרת החיים הקיימת.

סגירת תפריט