התמודדות רגשית עם גירושין – אימון אישי לאחר פרידה

לאחר פרידה וגירושין, כמעט תמיד יש צורך להתאבל. האיש/ה בהם השקענו את כל הטוב שלנו, את הזמן, תשומת הלב, הרגשות, הפשרות והוויתורים, לפתע מתנתק מחיינו. המוכר, הנוח והידוע מחליף את מקומו באי וודאות, חששות ופחדים מהעתיד לבוא.נ׳ הגיעה אליי לקראת סוף תהליך גירושין, לאחר עשור של נישואים ושלושה ילדים. הפרידה עצמה נעשתה ביוזמת בעלה והתהליך המשפטי נעשה בגישור, בהסכמה ובכבוד הדדי. תוך חודשיים נ׳ ובעלה התגרשו ופנו לחייהם החדשים.
נ׳ ביקשה לייצר ולהתוות לעצמה דרך חדשה. מהר מאוד הבנתי כי היא מנסה בכל כוחה לדלג על שלב הכאב, האבל וההתמודדות עם האובדן, כדי לעבור הלאה. לאחר מספר פגישות, שיקפתי לה כי עד שלא תעצור ותחווה את שלב הכאב והסבל שמגיעים לאחר פרידה, לא תוכל לייצר לעצמה את הדרך החדשה אותה היא מבקשת. יותר מכך, עד שלא תתמודד עם האהבה שנגמרה, לא תהיה פנויה להתאהב מחדש.
בפגישות האימון הצפנו את הכאב, את הפחדים ואת תחושת האכזבה והכשלון. נ׳ הרשתה לעצמה יותר ויותר להרגיש את הרגשות הכואבים האלה.
רבים יודעים כי לאחר גירושין לפחות צד אחד מרגיש פחד וכעס, אך יחד עם זאת, קיימים רגשות של צער, כאב נפשי ועצב ולעיתים געגועים חזקים למי שעזב. הלכה למעשה, מדובר בתקופת אבל, שלא נתמכת במנהג חברתי או בתקופה מוגדרת להתמודדות. התעלמות וניסיון שלא להרגיש את הרגשות הקשים הללו, יכולה להוביל בסופו של דבר לנתק רגשי שלא יאפשר חוויה נוספת ונפלאה של התאהבות.

מטרות האימון האישי לאחר גירושים
אחת המטרות של האימון האישי לאחר גירושין, היא מציאת משמעות ותקווה חדשים בחיים.
כך, במהלך תקופת ההתמודדות עם הגירושין, נ׳ לקחה על עצמה משימות לאימון בחשיבה חיובית וכן התחילה להכניס לחייה דברים חדשים, כגון ספורט, פגישות מתכוננות מראש עם חברות, ולאחר מכן אף נרשמה לאתר הכרויות באינטרנט.
תוך מספר חודשים חייה קיבלו משמעות חדשה והתקווה חזרה לנפשה.
הרגשות והאנרגיות בתקופה זו אינם בעלייה רצופה וגם לא בקו ישר, אלא עולים, יורדים, עולים ויורדים. כאשר מודעים לטווח הרגשי שמביאה איתה תקופת האבל על הפרידה, הירידות פחות מפחידות. כחלק מההתקדמות שלאחר מכן, יש לתת את הזמן לעצב.
האהבה מעניקה לחיינו הרבה מוטיבציה. כאשר אנחנו אוהבים, נהיה מוכנים לעשות כמעט הכל בגלל אהבה. בני אדם אוהבים לאהוב ורובנו לא יכולים להיות מאושרים לאורך זמן אם אין בחיינו אהבה. זו אולי הנקודה הראשונה שמסבירה, בין היתר, מדוע זוגות מתגרשים. אנשים שמפסיקים להרגיש אהבה, מתחילים לאבד את המוטיבציה ואת אנרגיית החיים ושואפים לצאת למסע חדש שיוביל להתאהבות והתעוררות רגשית חדשה. יש מקרים בהם ניתן להחזיר את האהבה, להעיר אותה מדעיכתה, ויש מקרים בהם האהבה נגמרה, חד צדדית או הדדית, ואז שווה לעצור, לתת זמן להתמודדות ולצמוח עם תקווה לאהבה חדשה בהמשך הדרך..

סגירת תפריט