חירות, בחירות, אושר ורב אחד חכם

רונה (שם בדוי): ״אני מתחילה להרגיש חופשיה.
חופשיה מתחושת הכשלון..חופשיה מהפחד ששוב ארגיש שזה לא זה.״
אני: ״ומה החופש הזה מאפשר לך?
רונה: ״בעיקר לסלוח לעצמי. אולי אפילו להעריך את עצמי על האומץ״

במקרה או שלא במקרה, כמה ימים לפני חג החירות, כך הסתיימה לה פגישת האימון עם רונה. רונה, בתהליך גירושין פעם שניה, אמא לשני בנים, אישה חדה, חכמה ומלאת אנרגיות.
רונה הגיעה לאחר שהחליטה ללכת עם הלב, למקום אחר, עם המון אי וודאות והמון ספקות לגבי עצמה וההחלטות שלה בתחום הזוגי. היא רצתה להיות במקום בו היא תמשיך הלאה בלי הספקות, בלי הצורך להתגונן מול מבטי הסביבה ועם הסברים לעצמה שיתנו לה שקט בדרך החדשה.
השקט שלה הגיע, כאשר הצליחה לשנות את נקודת מבטה על ההחלטות שעשתה בחיים. ממקום בו הורידה את ערכה העצמי, היא עשתה דרך למקום אחר, פורץ דרך עבורה, בו ראתה בעצמה אישה אמיצה, שלא מוותרת על התשוקה לחיים.
״יש בן חורין שרוחו היא רוח של עבד, ויש עבד שרוחו מלאה חירות. הנאמן לעצמיותו, בן חורין הוא. ומי שכל חייו הוא רק במה שטוב ויפה בעיני אחרים, הוא עבד״ (הרב קוק)
חופש הבחירה האישי שלנו, במובן המלא והקשה לעיתים להשגה, הוא החופש לבחור מתוך המקום האותנטי ביותר שלנו, ללא השפעה של הסביבה המשפחתית והחברתית בה אנו חיים. הבחירות שלנו כפופות לחוקים ולמגבלות, חלקן כאלו המבטאות ״קו אדום״ כגון חוקי המדינה. אך מעבר לזה, ישנן בחירות אישיות, אשר לא עולות בקנה אחד עם הנורמות החברתיות המקובלות ואז אנחנו מפחדים ממה יגידו עלינו ואיך תפגע התדמית שלנו.
הרצון האישי הוא דבר דינמי וכפוף לצרכים שלנו שמשתנים עם השנים. בחירה אחת הייתה אמיתית וכנה לפני מספר שנים, וכיום נדרשת בחירה שונה.
כך, אישה שבחרה להפסיק קריירה מוצלחת לטובת אמהות במשרה מלאה, עברה תהליך אימוני דומה אשר חיזק והשלים בתוכה את מה שהיה חסר לה: השלמות שלה מול ציפיות החברה. ההכרה במה שעושה לה טוב, מה שהיא רוצה כרגע בחייה, לעומת מה שמצפים ממנה.
לפעמים המחיר בללכת נגד הזרם בבחירה, הוא גדול וקשה מדי. גם אז, הבחירה היא מתוך חירות אישית. כאשר תהליך קבלת ההחלטות האישי נעשה ממקום בו ברור לנו מה המחיר שנהיה מוכנים לשלם ומה המחיר שלא שווה לנו, אז אנחנו נמצאים בתחום של החירות האישית. אין טוב ורע, נכון או לא נכון.
החלטות מתוך בחירה חופשית, מובילות לתחושה של השלמה ושל שקט נפשי. בנוסף, התלהבות ושמחת חיים מההחלטה או היישום שלה. אלו יחד, מספקים תחושת אושר.

סגירת תפריט