כל משפחה היא מיוחדת במינה – יום המשפחה

יום המשפחה שחל היום הוא יום מיוחד. בגנים ובבתי הספר עורכים פעילות, יצירות וחגיגות לכבוד המשפחה. לא מעט משפחות מוחות נגד המסר שלדעתן עולה מהפעילות, לפיו החגיגה היא למשפחה מהסוג המסורתי, בו יש בית אחד עם אמא, אבא וילדים, בעוד משפחות גרושות, חד הוריות, חד מיניות וכו׳, עומדות להשוואה עם חוסר.
משפחה היא עניין של שייכות. המשפחה היא מקום בו חבריה מרגישים בטוחים ושלמים. אין ספק שכיום מבנה המשפחה איננו מוגדר וברור כבעבר וישנן סוגים שונים של משפחות חלקן בחרו הרכב שונה וחלקן במקום זה מכורח נסיבות החיים.
על פי רוב ניתן לומר כי ילדינו גדלים בחברה מגוונת, ומגיל קטן הם מכירים ורואים סוגים שונים של משפחות בסביבתן. כתוצאה מכך ולשמחתי הרבה, הם גדלים ורואים במגוון ובבחירות השונות דבר טבעי יותר ויותר. ברוב המסגרות החינוכיות, יש מודעות למגוון הקיים של המשפחות, והדבר נלקח בחשבון בפעילויות השונות, ואם לא, לגיטימי להעיר את תשומת הלב ולבקש את ההתחשבות הנדרשת.
אני גדלתי במשפחה חד הורית, בתקופה שבה הדבר לא היה מאוד נפוץ ומקובל. לא זכורה לי חוויה לא נעימה מיום משפחה, יום הולדת או אירוע כלשהו בגן או בבית הספר. הסיבה לתפיסתי הייתה בגישה של אמא שלי, ששידרה לי ״זרימה״, להיות שלמה עם מה שיש ולא להשוות לאחרים, כי מה שיש לנו זה משפחה, שלמה גם אם אחרת.
פעמים רבות, הבעיה היא היא בנו המבוגרים, שמרגישים שונים לפעמים, או נותנים לאחרים את ההרגשה שהם השונים. ילדים קולטים את הרגשות שלנו ולכן מה שנשדר זה מה שייקלט אצלם. אם מדובר במשפחה בה ההורים התגרשו, וההורים ישדרו כי זו הבחירה שלהם והם עומדים מאחוריה ושלמים איתה, הילד לא ירגיש שמשהו ״לא בסדר״ במשפחה שלו. תמונה משפחתית בהרכב כזה או אחר לא תעשה לא את ההבדל. ההבדל מתחיל ממה שהוא קולט מכם, ההורים. שדרו לו שהמשפחה שלהם היא משפחה וזה מה שהוא ירגיש, שהוא מקבל את כל מה שהוא צריך מכם. ילד צריך להרגיש אהוב, שייך, מועיל ותורם במשפחה שלו. זה מה שחשוב וזה מה שיעשה את ההבדל.
במשפחות פרודות או גרושות, כדאי ורצוי לתעל את האנרגיות לילד, ולעשות את מירב המאמצים להיות שם בשבילו, בחגיגות ובפעילויות תוך שאתם משאירים בצד את המחלוקות, הכעסים ותסכולים שבניכם.
תזכירו לעצמכם ביום הזה שאתם הורים טובים, עם כוונות הכי טובות שיש, אוהבים ונותנים כל מה שאתם יכולים לילדים שלכם.
נצלו את היום הזה ל״ביחד״ שנכון לכם ולשיתוף ושיחה בנושא. אם אתם מרגישים שהילד חש חוסר נוחות, תציפו את הנושא איתו, תשאלו שאלות פתוחות ותקשיבו. תכילו את הרגשות שלו, תנו להם מקום ותשדרו לו גאווה ושלמות. על מי שהוא, על המשפחה שלכם והייחודיות שבכל אחד מכם.

סגירת תפריט