מדורות גדולות וחיים עם תשוקה

״התשוקה מגדילה את מה שאדם רוצה בו. היא עצמה צומחת מכוח אי מימושה.״ (פרדריך ניטשה).
התשוקה היא האש בתוכנו, מנוע שדוחף אותנו להשיג דברים, למלא את חיינו בהתלהבות והגשמת חלומות. ללא תשוקה לדבר מסוים, הדרך להשגתו תהיה קשה ומסורבלת ולעיתים הוא לא יושג כלל.
כשאדוה (שם בדוי) הגיעה אליי, היא ביקשה להתאמן על התקדמות לעמדה בכירה יותר בעבודתה בחברת הייטק. הכל עמד לרשותה. השכלה נכונה, ניסיון, התקדמות מדורגת בסולם הארגוני, יחסים בינאישיים טובים בארגון. יחד עם זאת, היא נמנעה מלהתמודד על המשרה הספציפית עד כה ורצתה להתקדם בפועל בעזרת האימון. כבר בפגישות הראשונות, הרגשתי כי הכל מסתדר למעט… הרצון הכנה. אין לאדוה תשוקה אמיתית למשרה הזאת והיא מבקשת להגיע אליה רק כי זה הדבר המתבקש והנכון. זה מה שמצפים ממנה. התברר כי אדוה לא רוצה לעבוד יותר שעות כפי שמתבקש מהמשרה החדשה, היא פחות מתעניינת בתחום בו היא עוסקת ומה שמעסיק אותה באמת אלה מחשבות על הסבה לתחום שונה לחלוטין, אך בשל הסיכון הכלכלי היא לא מעלה זאת לדיון פתוח עם עצמה ועם בן זוגה.
כך גם רוית (שם בדוי), שהגיעה על מנת לשפר את מערכת היחסים הזוגית עם בעלה מזה עשור. היא אמרה את כל הדברים הנכונים, ניתחה את חייה ואת מערכת היחסים במודעות וחוכמה. אך התשוקה? איפה התשוקה לפעול, לשפר? רוית למעשה, איבדה כל רצון לשפר את מערכת היחסים עם בעלה, בשל משקעים קודמים וכעסים שהצטברו ללא התמודדות וטיפול. ללא עצירה ואוורור של רגשות אלו, אין לרוית סיכוי ממשי לשפר את הקשר הזוגי.

אימון אישי להחזרת התשוקה
מתאמנים רבים מגיעים ומבקשים להשיג מטרה. בפגישות הראשונות אני בודקת מולם את היקף התשוקה שלהם להשיגה. בלי תשוקה, קשה מאוד לעמוד במכשולים שבדרך, קל לעצור ואף לסגת.
התשוקה שלנו בחיים מניעה רגשות, מטעינה, מלבה וגם מרגיעה.
ישנם אנשים שחיים בתשוקה גבוהה וחווים כל דבר בעוצמות גבוהות. שמחה, עצב, דיכאון, התלהבות ועוד. אנשים בקצה השני של הטווח, משתמשים באנרגיית התשוקה שלהם כדי לדכא עוצמות של רגשות. למעשה, מפנים את מירב התשוקה שלהם כדי להמנע מלהרגיש עד הסוף. אנשים אלה, חיים לרוב ב״טווח האפור״ של הרגשות, לא אוהבים עד הסוף, לא שונאים בטירוף, לא נמשכים ונסחפים עם הרגע, וכך נראים חייהם בסופו של דבר בכל תחום.
בין שני קצוות הרצף, קיים כמובן טווח רחב של אנשים שנותנים מקום לתשוקה בתחומים מסוימים בחיים ובאחרים פחות וכו׳.
כאשר רוצים להשיג משהו ונראה שאין תשוקה, כדאי לעצור ולברר מדוע אין תשוקה; האם מדובר בפחד שגורם לדיכוי הרגש או האם אין פה רצון אותנטי ולכן אין תשוקה.
ככלל, כשיש תשוקה למשהו, נרגיש הנאה להשיגו, הנאה בעשייתו והנאה בשימורו. זה כזה פשוט כשנמצאים שם ופשוט פחות כשלא מוצאים את המקום הזה.
אנטוני רובינס מציע רשימה של 10 רגשות, אשר לטענתו אם נטפח ונרומם אותם במוחינו ברמה היומיומית, נוכל להרגיש רמות גבוהות יותר של תשוקה בחיים:

אהבה וחמימות. מורידה עוצמות של רגשות שליליים.
הערכה והוקרת תודה. לכל מתנות החיים, חוויות ואנשים.
סקרנות. מעוררת ומעלה אנרגיות.
התרגשות והתלהבות. כוח עוצמתי לקידום חיינו.
נחישות. תמריץ על ידי יצירת מחויבות למטרה.
גמישות. גמישות בפרשנות שלכם את אירועי החיים והרגשות השליליים שעולים.
בטחון עצמי. אמונה בעצמנו שתאפשר וודאות ריגשית.
עליזות. הנאה ושמחה מהחיים שמשפיעה עליכם והלאה לסובבים אתכם.
חיוניות. מתוך מודעות לנשימותיכם ושמירה על גופכם.
תרומה/נתינה. מספקת משמעות לחייכם.

אז בכל נושא שעומד לפניכם כעת, תעזבו לרגע את שאלות ה״איך״ תגיעו לזה ואיך תעשו את זה. תשאלו את עצמכם עד כמה ומדוע זה מלהיב כל כך לחיות את החיים בצורה הזו? מה ארגיש כשאקום בבוקר או אעשה את הדבר שאותו אני רוצה? מה זה יאפשר לי בעתיד? איזה דברים שמנעתי מעצמי בעבר יתאפשרו כעת? מה המודלינג שזה יתן לילדיי? מה הרווחים שהסובבים אותי ירוויחו?
״מעט תשוקה תשיג מעט תוצאות, ממש כשם שמעט אש תפיק מעט חום״ (נפוליאון היל)

סגירת תפריט