ערכים משפחתיים – איך ערכים עוזרים לקבל החלטות?

לא קל להיות הורים היום. פעם מקום ההורים היה ברור וידוע. הם היו מעל הילדים. הסמכות הייתה לרוב ממקום של פחד וכבוד ל״מבוגר״ ולא ממקום של שוויון ערך. באחד הקורסים שלמדתי, סיפרה המרצה כי פעם כאשר האמא הייתה מכינה עוף ובנה החמוד היה ניגש לקחת לעצמו חתיכה, היא הייתה עוצרת אותו ואומרת ״לא. זה לאבא״. היום כשאמא מכינה עוף, מגיע האבא והיא עוצרת אותו ואומרת ״לא, זה לילדים״.
הילדים בדור שלנו תופסים מקום מרכזי בחיינו. הכל סובב סביב הרצון שלנו שהם יהיו מרוצים, מאושרים ומושקעים. סביב זה, קיים עולם רבוי במידע. לכל סוגיה יש אלפי מאמרים ושיטות, הצעות ופורומים של אמהות שמייעצות אחת לשניה. מידע הוא כוח, זה נכון. אני מסוג הטיפוסים שאוהבים לדעת, ללמוד. זה נותן לי תחושה טובה כדי להתמודד עם דברים בחיים. יחד עם זה, עודף מידע, עלול פעמים רבות ליצור לחץ, ואפילו לשתק אותנו לפעול. ממש להשתיק לנו את התחושת בטן, וגם את האקטיביות של העשייה עצמה. כך למשל, בתחום התזונה לילדים. מרוב שקראתי כבר לא ידעתי מה נכון לתת לילדי לאכול. בשר? סויה? מעט או הרבה שומן טוב להם לגדילה?…
כשנחשפתי לשילוב של אימון הורים עם הדרכה הורית, הבנתי כי המטרה היא להחזיר לעצמנו את תחושת הבטן, עם כיוון מוגדר מראש. הבנתי, כי עודף המידע יעזור ויקדם אותי, אם אחפש אותו בצורה מוגדרת, ממוקדת לפי המטרה שלי. וזה במקרים שבכלל אצטרך אותו. בתהליכי קבלת החלטות רגילים בחיים, אנחנו למעשה, פועלים לפי סולם הערכים שלנו, הסובייקטיבי האישי, שמורכב מערכים שבחרנו לחיות לפיהם. כל אחד והערכים שלו. כל אחד וסדר החשיבות שהוא נותן להם. הערכים מהווים את המצפן שלנו בחיים, ולפיו אנחנו מקבלים החלטות בחיים. כאשר החלטה מסוימת לא עומדת בקנה אחד עם ערך שקיים וחשוב בחיי, ארגיש לא טוב עם ההחלטה הזו.
בהורות, רצוי לעצור ולבדוק מה הערכים המשותפים שלכם בארגון המשפחתי. כאשר תדעו לאחר עבודה משותפת, מהי הרשימה המדויקת שלכם, תוכלו להחליט את הגבולות והחוקים בבית ביתר קלות. אז, לא תצטרכו לחפש מה נכון לעשות, ומה אומרים המומחים. אתם המומחים במשפחה שלכם. כשתעמדו עם ילדיכם ותרצו לאכוף או להסביר למשל למה מותר רק ממתק אחד ביום, תוכלו לשווק את הערך ולא את החוק. אם אתם אוכלים שלושה ממתקים ביום, אז הערך לא באמת מספיק נוכח בחייכם. אבל אם אתם במקום של התאמה, אז בשיווק נכון וחיובי של ערך הבריאות, החוק יופנם בצורה אמיתית אצל הילדים (עם הזמן.. אין קסמים כן?).
מה הערך שעומד אצלכם בבית מאחורי הכנת שיעורי בית? חשוב להכין אותם כי עמידה בתנאי המסגרת היא חשובה בחיים? הכנת השיעורים מבטאים ערך של למידה? ריצוי? חובה? ואולי אתם לא באמת מאמינים שזה כל כך חשוב להכין כל יום שיעורים כדי להיות חכם ומוצלח ולכן קשה לכם לאכוף את הנושא בבית? המטרה בעבודה עם ערכים היא הסתכלות על האנשים הקטנים האלה שאנחנו מגדלים, בראייה עתידית. כי התפקיד שלנו כהורים הוא להכין אותם לחיים. האנשים שהם יגדלו להיות, יהיו מורכבים גם מחלק מהערכים שאנחנו נשווק להם בילדות. יציאה ממאבק כוח לשיח של ערכים, מובילה להפנמה אמיתית ואז עשייה מתוך הבנה ולא כניעה או ריצוי. וזה מה שיהפוך אותם אחכ לאנשים שהם יהיו.
המיקוד ההורי סביב הערכים, יוצר סדר, מכנה משותף, הבנה הדדית בין ההורים. כל זה, הוא הבסיס להתנהלות אחידה, ורגועה יותר בבית. קבלת ההחלטות נעשית קלה יותר, והמודלינג שהילדים מקבלים הוא עמידה במילה, אחידות זוגית, והלימה בין מה שאנחנו אומרים למה שאנחנו עושים.

סגירת תפריט